Výkvety sú úplne prirodzená záležitosť
Farebné kamenné dlaždice sú vyrábané z betónu, t.j. z čistého produktu. Skladá sa z piesku, cementu, kameniva a vody – pričom je jasné, že cement sa páli z vápenca a hliny.
Ako u všetkých prírodných surovín podlieha tak isto kvalita vápenca a hliny výkvetom v závislosti od zloženia ložiska.
Pórmi betónu prúdi dažďová voda, para alebo rosa a čiastočne rozpúšťa vápno. Rozpustené vápno difunduje na povrch, voda sa odparuje a zostáva ťažko rozpustný, biely vápenatý zákal. Pretože zloženie betónu a s tým spojený podiel vápna podliehajú istým výkyvom a tiež sa menia vplyvom poveternostných podmienok (dážď, sneh, prievan, chlad, teplo...), dochádza k fenoménu výkvetu, viac či menej viditeľne.
Chemický proces, ktorému podlieha vápno vplyvom poveternosti, nie je ešte výstupom na povrch betónu ukončený. Vďaka dažďu a iným poveternostným vplyvom sa vápno pomaly odbúrava, poprípade odplavuje. Výkvety zmiznú po nejakom čase samé od seba. Pretože sa na povrchu betónu objavuje len diel vápna, ktorý nie je viazaný s inými surovinami z betónu, neobjavuje sa znovu efekt výkvetov po ich zmiznutí. Výmena kameniva alebo iné opatrenia proti výkvetom nie sú teda na mieste.